czwartek, 28 marca 2013

Szydełkowe butki - tutorial

Wygrzebałam dawno robionego tutka, to wrzucam. Spore te butki były, na ok. 6miesięczniaka. Można wielkość modyfikować - grubością włóćzki i szydełka (mniejsze, to mniejsze butki) lub ilością początkowych oczek.

Potrzebne będzie szydełko nr 3,5 oraz włóczka – wybrałam akryl Pearl, 285m/10dag.  

1. Robimy łańcuszek z 10 oczek: 

2. W ostatnie oczko łańcuszka wbijamy 7 słupków, z czego pierwszy to po prostu 3 oczka łańcuszka:


3. W kolejnych 8 oczkach łańcuszka robimy 8 słupków – 1 słupek w 1 oczko:


4. W ostatnie, 10 oczko łańcuszka znów wbijamy 7 słupków, tym razem każdy jest prawdziwym słupkiem:


5. I znów w pozostałe nam 8 oczek wbijamy 8 słupków, ostatni słupek łączymy z pierwszym słupkiem (tym zrobionym z 3 oczek łańcuszka):


6. I znów od początku – pierwszy słupek robimy z 3 oczek łańcuszka, kolejny słupek normalnie, w następny słupek wbijamy 2 słupki, w kolejny – 3 słupki, w kolejny – znów 2 słupki a potem w kolejne 12 słupków – 12 słupków pojedynczo – tak, jak widać na schemacie. Dochodząc do środka tyłu podeszwy butka powtarzamy: wbijamy 2 słupki w jeden, wbijamy 3 słupki w jeden, wbijamy 2 słupki w jeden. Dalsze 10 słupków wbijamy normalnie, aż dojdziemy do pierwszego słupka w tym okrążeniu – i ostatni słupek łączymy z tym pierwszym, zrobionym z oczek:


7. Kolejny rząd robimy tak, jak pokazuje to schemat (ostatnie okrążenie) – w niektóre słupki wbijamy jeden, tylko na czubku buta wbijamy po 2 i 3 słupki, natomiast uwaga – na piętce buta wbijamy już półsłupki! Ostatni słupek tradycyjnie łączymy z pierwszym, zrobionym z oczek łańcuszka. Podeszwa wygląda tak:


8. Mając gotową podeszwę robimy dalszą część butka. Naokoło podeszwy powinno być 46 słupków/półsłupków. I teraz w każdy z nich wbijamy po 1 słupku – czyli… 46 Taką operację powtarzamy dwukrotnie – po prostu robimy 2 okrążenia bez dodawania jakiegokolwiek słupka czy półsłupka:
9. Kolejne okrążenie do odejmowanie słupków. Wyłącznie z przodu butka! Poczynając od pierwszego słupka (który jak zwykle robimy z 3 oczek łańcuszka) odejmujemy 9 słupków. Robimy to poprzez łączenie słupków razem u góry:


10. W okrążeniu następnym – znów odejmujemy słupki, znów zaczynamy od pierwszego słupka (tego oczkowego), ale tym razem odejmujemy 7 słupków. Otrzymamy taką formę:


11. Następne 3 okrążenia robimy normalnie – zostało nam 30 słupków, w każdy z nich wbijamy 1 słupek. 4 okrążenie robimy nieco inaczej – pierwszy słupek dziergamy z 3 oczek łańcuszka, w jego podstawę wbijamy 2 kolejne słupki. W efekcie w jedno miejsce mamy wbite 3 słupki, więc 2 kolejne słupki z poprzedniego okrążenia, w które powinnyśmy normalnie wbić następne – omijamy. I znów poprzedniego 3 kolejne miejsce wbijamy 3 słupki, 2 miejsca omijamy. Ale nie dodajemy żadnego słupka! Tak, jak na schemacie:


12. Ostatni rządek przerabiamy półsłupkami.

------------------------------------
Uwaga: butki z poprzedniego posta po uformowaniu przodu (po odjęciu oczek) robiłam samymi półsłupkami, nie wykończając w żaden sposób - przeleciałam 14 rzędów tylko. Potem dodłam paseczek ozdobny.

10 komentarzy:

 1. Takie niskie z przodu? Typ balerinek. :D

  Pokaż na nóżce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie, nie dodałam już fotki całości, gapa ;)

   Usuń
 2. cudno fajnie ze pokazujesz krok po kroku ale ja i tak mam dwie lewe rece do szydelkowania..chyba...bo nie probowalam :P
  zapraszam i do nas :*

  OdpowiedzUsuń
 3. The Art To Creating Your Own Mulch For Your Garden Uses and Benefits of Rubber
  Mulch

  my weblog ... Http://Sonta.Augurs.Nkat.Forum.Mythem.Es/

  OdpowiedzUsuń
 4. I wanna start a website about fantasy sports. We have
  a lot of ideas for content..

  Stop by my website: transvaginal mesh compensation

  OdpowiedzUsuń
 5. The best way to let the other people learn about your blogspot?  Feel free to visit my weblog :: http://custobox.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Hop, hop, jest tu kto? ;) chciałabym prosić o wyjaśnienie jak dokładnie te oczka odjąć :)

  OdpowiedzUsuń