sobota, 29 października 2011

Małe-duże-kolorowe - GRA

Wpadł mi do głowy pomysł na grę. Na razie córa za mała, ale wykorzystam w pracy. Może i Wam się przyda :) Gra uczy spostrzegawczości, rozróżniania kolorów i pojęć mały-duży. Można wykorzystać wszystkie cztery plansze albo i nie.
W założeniu elementami gry mają być nakrętki z butelek, toteż poniżej podam, z jakich produktów akurat takie kolory posiadam. Ale oczywiście można zrobić tekturowe, z modeliny, masy solnej... Ogólnie by grać wszystkimi planszami potrzeba 52 nakrętki duże i 96 małych. Na jednej planszy jest 13 dużych i 24 małe.
Małe nakrętki:
- czerwone - mleko biedronkowe 3,2% i kauflandowe również 3,2%
- żółte - mleko biedronkowe 1,5%
- granatowe - woda źródlana 1,5l z biedronki lub lidla
- niebieskie - woda mineralna, np. Kropla Beskidu
- białe - nie posiadam, muszę od znajomych uzbierać, na pewno cola (nie pijemy), ale mam wrażenie, że któraś mineralna/źródlana też białymi jest zakręcana, sprawdzę...

Duże nakrętki:
- granatowe - 5l woda źródlana Biedronka i Lidl
- żółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe - jogurty pitne smakowe z Lidla, 250ml i 400ml. Biedronka też jakieś takie posiada, ale nie wiem, czy wszystkie barwy.

Zasady gry:
Do worka/pudełka wkładamy wszystkie nakrętki (lub odpowiednio dla mniejszej liczby plansz). Z zamkniętymi oczami losujemy po 5 nakrętek i gracze po kolei układają je na planszy. Jeśli gracz wylosuje więcej niż jedną nakrętkę danego koloru, ma prawo ułożyć je na planszy wszystkie w jednym ruchu. Jeżeli przeciwnik położy na planszy dużą nakrętkę, to gracz w swojej kolejce ma prawo położyć 2 małe nakrętki. 
Za każdym wyłożeniem się na planszę dobiera się tyle nakrętek, by zawsze posiadać ich 5 sztuk. Wygrywa ta osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich nakrętek :)

Poniżej 4 plansze: prawa górna, prawa dolna, lewa górna i lewa dolna. Kolorowe Duze Male Gra Czesc Dolna Prawa

Kolorowe Duze Male Gra Czesc Gorna Prawa

kolorowe_duze_male_gra_czesc_gorna_lewa

kolorowe_duze_male_gra_czesc_dolna_lewa

1 komentarz:

  1. Jak na poranek, po 5 dniach wolnego, za skomplikowane to dla mnie. :D Musisz mi to wyłuszczyć praktycznie kiedyś. :)

    Ale gratuluję pomysłu. :)

    OdpowiedzUsuń